Eastfield College - Class of 2008
Graduate Names & Disciplines

NOTE: GPA's are cumulative through the fall semester
* HONORS 3.50 - 3.74
** HIGH HONORS 3.75 - 3.99
+ HIGHEST HONORS 4.0
menu Read each Graduate's experience at Eastfield College Link to individual graduate photos Link to view 2008 Program and Speakers Link to Graduate and Faculty photo pages during Graduation Night Link to 2008 home page Link to view Graduate names and their disciplines

degree menu link to this discipline link to this discipline link to this discipline link to this discipline link to this discipline link to this discipline link to this discipline

Associate in Arts


Alexandra Camacho **
Tiffani Nicole Agnew
Nancy Alanis
Teri Dianne Alexander
Dalia Alvarado
Fausto Alvarado Jr.
Karla L. Alvarez
Monica Elizabeth Amaro *
Martina Sherry'e Andrews
Amy Christine Barber **
Karen Baza
Bazan G. Octaviano
Trevelan Loyd Lewis Belnap
Larry E. Bolding, Jr.
Shawna Nichole Borman **
Lekita Nicole Bradley
Loreana Brenes
Andrew Britt
Jeffrey David Buckner
Juan Manuel Bueno
Scot B. Bunch
Brian Dale Bunch
Brig Burgess
Debra L. Burns
Ralph Emerson Carpenter
Kerri L. Carter
José F. Castillo
Tamika S. Chatman
John Clayton Childress
Rodney Eugene Cooks
Sylvia Lynn Couch
Aaron Ballard Crawford
Cassie D. Crossland
Tracy L. Darty *
Katherine Lorraine DeFoe
Charlene Devoz
Chrenda S. Jones
Bryan S. Dresh
Mallory N. Duggan
Cody Tucker Ducan
Centy Renay Elmore
Guy E. Fernandez, Jr.

Ryan Frank Feuerhelm
Rebecca Diane Floyd **
Forbes Trent L. *
Surhondra Gaida
Chadrick Warren Giddens
Cassandra L. Gipson
Gilbert Gonzales
Travis Graves
Darlene Helena Gray
Rosa Idalia Guzman *
Carsen Hargis
Jonathan Curtis Harrison I
Carl S. Heath, IV
Athena Maria Hernandez
Justin Hillsmith *
Rebecca Ann Hoehn *
Sandra Holley
Hiweeda Yvonne Coleman-Hopkins
Jonathan Wayne House
Amber Louise Howard
Angela Kay Hudachek
Tommy Ray Huntington, Jr. **
Shaunci Cheree' Jackson
Camille Kelani Jordan **
Jeremy Kidd
Ryan M. Koenig
Cristell D. Armstrong Landon
Christine Andrea Lawler
Amy League Lowry *
Madrid Aydee Elizabeth
Serigo E. Maldonado
Marilyn Willette McLeod
Eric Shane McMahan *
Debra Mendoza **
Valerie Ann Montoya
Emily Marie Moreno
Sarah Katherine Morgan
Richard Darnel Murphy
Shirley Lea Barbay New *
Cecilia O. Obazughanmwen
Vuth Ork
Kristin Nicole Orozco

Esteban R. Pacheco
Somer L. Page
Jose L. Perez
Nini Ngoc Phuong Thi Phan
Sherice L. Piper
Tanika Sene' Pleasant
Brandon Wade Pricer
Bonnie Lee Procaccini
Erin Marie Procaccini *
Janet C. Ralston *
John Ramirez
Ariel Nicole Robinson
Victor R. Rodriguez
Stacie Lee Ross-Mirahmatov *
Yuri Ruiz
Lori Sanchez **
Rupinder Kaur Sandhu
Gregory Scott Schroeder *
Sanurette Shelley
Alendra L. Lyons
Denise N. Smith
Jeremy David Soeder
Thomas Shawn Spencer
Casey Dean Stone
Alexandra Michele Strauss
Brittani-Kaye B. Tambe
Joseph D. Thompson
Flora Riungel Thompson
Sandra Lizette Tomé
Priscilla Renee Torres
Brandee Leigh Urreta
Edna Patricia Vaquera
Emily Susan Vincent +
Latasha Levolia Washington
Sharita Vantara Washington
Jessica A. Weldon
Rosario F. Welle **
Letica White
Justin White
Marsha Y. Williams
Lorraine Michelle Willis
Sonia Ramirez-Ybarra
Shirley J. Young


Associate in Arts

Emphasis in
Bilingual Teacher Preparation for
Pre-K - 4

Associate in Arts
with a Field of Study in
Criminal Justice

Associate in Arts
with a Field of Study in
Mass Communications
Journalism

Pamela Alexandra Chavarro Rojas
Mirna Elvia Olvera
Joanca Onaney Perez

Samuel Majok Ajith
Katherine Jazmin Campos
MarQuita Rayshun Darthard
Charlene Devoz
Luis A. Gonzalez *
Monica Salsie Jaurequi
Maribel L. Medrano
Brenda Mejia
Laura Michelle Meza
Brianna Jewell Morgan
Varney Zinnah


Rondalyn June Harper

Associate in Arts
with a Field of Study in
Teacher Preparation for
Pre K-Grade
4

Associate In Arts
with an Emphasis in
Arts

Associate in Arts
with an Emphasis in
Bilingual Teacher Preparation for
Early Childhood – Grade 4


Taylor Leigh Weber

Areli Reyes Duran *
Alexander F. Donaghy **

Joanca Onaney Perez
Mirna Elvia Olvera
Pamela Alexandra Chavarro Rojas

top


Associate of Arts in Teaching


Associate of Arts in Teaching
EC – 4
Early Childhood Specialization

Associate of Arts in Teaching
EC 4 EC Specialization

Associate of Arts in Teaching
EC -, 4-8, EC-12


Elizabeth M. Armendariz
Olvido Marisol Berrones
Yulonda Vashon Norman

Cheryl A.Edinbyrd
Christine Garza
Maria G. Gonzalez
Wanda L. Guy
Julisa Gutierrez Martinez
Roberta Catherine Murph


Lindsay Nicole Pierce

Associate of Arts in Teaching
Speech


Associate of Arts in Teaching
EC-4 EC-Specialization

Associate of Arts in Teaching
with an Emphasis in
EC-4 Interdisciplinary Studies
Teacher Prep

Carolyn M. Blake


Carla Mae Sewer

Christine Andrea Lawler
top


Associate in Science


Pamela Irene Aguilar **
Monica E. Amaro *
Alexia Diann Antoine *
Patricia Arreguin *
Ramon Avila
Shelley L Baker *
Candace Nicole Batie
Trevelan Loyd Lewis Belknap
Carolina Bonilla *
Joel Anthony Brand *
Jeremiah Roshon Briggs
Jeremiah Kendrick Britt
Carly Amber Brooks
Cynthia Diane Brown
Ruth Y. Bucher **
Jasmine G. Bueno
Austin Miles Callison
Valerie Beth Calverley
Roman G. Carreon
Cristina Marisol Castillo
Jeanette Cervantes *
Shawn Matthew Corbello
Joseph Curtis, Jr.
Dzangare Nyaradzai Velma
Amaechi Ifebuche Egedigwe *
Jonathan Flanigan *
Gustavo G. Flores, III
Loretta Darlene Ford
Janell K. Foster
Clinton Edward Gandy
Stephen J. Gangloff **
Andrew Gargani
Adam R. Germscheid
Lynzee Torres *
Clay Scott Goodson
Claude Edward Gossett
Eric Vaughn Green
Lucille Arlene Greer
Brenda J. Hall
Sara Halpin


Raylon J. Harp
Dora Ann Harrell
Mirna I. Hernandez
Mona Lisa Hernandez
Marisa Aza Hill *
Shawn Delayne Hill, II *
Winona Odigie
Amanda C. Humphrey
Isaac, LaShundra
Elizabeth Anne Jean-Pierre
Jimenez, Leonila
Krystle Jones
Marcia Kessler
Katie Christine Kier **
Tiffany Desaree King **
Clifford Caine Langford
Louis Allen Lee
Sara Nicole Lowery *
Kathryn Amanda Lynn **
Abir Abdallah Madi *
Eliodora Martinez
Blessy Mathew
Kyle W. McCormick
Ashley L. McCracken
Paula Beverly McFarquhar
Luis A. Mendoza
Misty Laine Mikuls
Kristina Marie Miller **
Maria G. Monsivais
Lori A. Towers
Quiten Lamar Newborn
John Paul Nimmo II
Jennifer Rose Ochs *
Lina Odeh
Joel Chukwuka Onyia *
Matthew Parkerson
Lidia Braga Pereira
Elda A. Ramirez
Lisa I. Ramirez
Maricela Ramirez

Juan Manuel Ramos, Jr.
Anthony Eugenne Ransom, Jr.
Rochelle L. Rattler
Jonathan Thomas Reeder
Paula B. Resendiz
Synetra Denise Richards **
Franshawn N. Richardson **
Crystal LaShon Roberts
Cody Austin Rogers
Ana Christina Ruiz
Kathleen Benson Runewicz
Amanda Lee Sargent **
Seema Sathyan
Eva Elaine Schauer *
Brian Schweers **
Amanda Rae Session
Julie Elizabeth Shankle
Barry Darnell Shaw
Dunia Shuaib **
Grace Marie Silver
Jerquila Anlisha Slaughter
Brandon Keith Stacey
Heath D. Stewart
Dezaree Taylor
David Taylor
Erica Chalise Terrell *
Minhman Tran *
Tony Tran
Jamell Turner
Rhonda Tyman
Stella Ugorji
Alwin S. Varughese **
Nadine Weber *
Angela White
Jeff D. Williams
Sharon A. Williamson
Catherine Wilson
DeArtura J. Young
Trinidad Zavala

Associate in Science
with a Field of Study in
Business


Franklin C. Brush
Harry Luther Campbell, III
Anayeli Campos
Anabel Diaz
Leonel Diaz
Blanca Rosa Dimas
Logan Taylor Foster


Eric D. Harris **
Matt Harvey
Christopher M. Hopkins
Ike P. Iwu
Bruce Johnson
Jonathan Martinez
Geretha Myers-Harrison

Jose Luis Perez
Wilmer Christopher Rivera
Jorge I. Rocha
Ramon Emilio Rojas
Mirna Trujillo

Associate in Science
with a Field of Study in
Computer Science





Associate in Science
with a Field of Study in
Criminal Justice

Marc Royce Bouvier




Edra R. Alvarez

Associate in Science
with a Field of Study in
Teacher Preparation for
Grades 4-8 Certification

Associate in Science
with an Emphasis in
Bilingual Teacher Preparation for
Early Childhood

Associate in Science
with a Field of Study in
Teacher Preparation for
Pre-K – Grade 4

Jeanette Aranda

Joanca Onaney Perez
Mirna Elvia Olvera
Pamela Alexandra Chavarro Rojas


Mary A. Washington
Tiffany Michelle Williams
 

Associate in Science
with an Emphasis in
Bilingual Teacher Preparation
Pre-K - 4
 


Diana Ivonne -Patino
Gabriela Nieto- Patino

 
top


Associate in Applied Science


Accounting

Air Conditioning and Refrigeration - Residential

Air Conditioning and Refrigeration Technology

Crystal M. Bowman *

Manuel Cabral Acosta
Camilo T. Garcia
Arturo, Jr. Martinez
Kyle D. Sponholz

Wes M. Asbury
Manuel Cabral Acosta
Christopher J. McHugh +
Kyle D. Sponholz

Auto Body
Technology

Automotive Technology
Service Technician

Business
Administration

Benedict Baffour Addai *
Jordan T. Ford *
Ricardo B. Gutierrez
Javier Sosa

Jason M. Anderson
Michelle L. Blahut *
Johnny Earl Burkett, Jr
John R. Hancock
Joshua David Maxon
Rafael M. Merren
Aldo Saenz *
Anthony Dean Shelton
Jarrett A. Young

Harry Lamar Anderson, Jr.
Danielle J. Burns
Chelsea Yvonne Jones
Terria Lanette Giddins
LeKeisha S. Glenn
Emily Christin Hawthorne
Gloria G. Hernandez *
Michael Shawn Holliday *
Floyd James Leonard, Jr.
Vicki P. Nesse
Larry Pate *
Kristen A. Prater
Wilmer Christopher Rivera
Krista A. Samouris *
Elizabeth Kelly Payne


Business Office
Systems and Support - Executive Assistant

Child
Development

Computer Aided
Design & Drafting

Rachael Wynne Bellamy

Loretta Bennett **
Olvido Marisol Berrones
Dawn Chatmon
Aretes Jean Culpepper **
Estella Fay Davis
Pamela M. Houston
Angelita Becerra Pantoja
Monica Alesia Smith


Derriest J. Alexander
Maria Angeles Cruz *
Robert P. Harvey **
Sharilynn Renee Heise +
Ruben Dario Tucto

Computer Information Technology - Personal Computer Support

Computer Software Programmer/Developer

Criminal
Justice

Samonia L. Baker
Saundra L. Beckley
Cesar Camargo
John E. Coates, Jr. *

Jack F. Conner
Walter D. Elsey, Jr.
Derek Gregory Forbes
Fredric L. McMillan **
Jason M. Thomas

Demeatra S. Brown
Valarie S. Dotson
Sharon "Pam" Hogg *
Marcus Grear Jenkins
Brianna Jewell Morgan
Laura L. Perez
Tracy Powell-Allison
Tyrona D. Taylor


Digital Imaging
Technology

Electronic
Telecommunications

Electronics
Computer Technology

Sandra Jane Allen
Alicea Shermone Bishop
Boyd Richard Boyd **
Philippe E.M. Gonzales
Vanessa Lynn McBurnett
Liliana Rodriguez **
Charles Wayne Stone, Jr.

Kyle Burkett **
Brian Keith Havins **
Derrick E. Mason *
Ramsey L. Musgrove

Angel F. Alfaro
Marcelino C. Baca, Jr. **
Jason Christopher Bell *
Manuel J. Bueno **
Thomas Roy Cunningham *
Tiffany Rochelle Hamilton
Eliden Kok
Eric J. Mathias
Fernando Roberto Ramirez *


Management

Office Technology -
Executive Assistant

Social Work
Generalist

Jorge Wita Carilimdiliman, Jr.
Michael Patrick Dulin *
Jonathan Leon Dunn
Imogene Antwine Marsh
Edward T. McEwan
Aletheia LaFaye Miller
Paul Tubb


Dorothy F. Dawkins
Melissa Anne Franks **
Andrea D. Elliott

Andrea Dawn Alvarez *
Misty Harris
Veronica Smith Henderson
Charles J. Hooks, Jr.
Elizabeth Ann Clinton Ray

Substance Abuse Counseling

Jacyl M. Calico
Timothy C. Chatmon
J.W. Gulley, Jr.
Misty Harris


Justin R. Hearst
Joyce Redell Jones
Christopher R. Miller **
Julio A. Miranda *

Kobie Sheppard
Nathan Jernard Starr *
Jose G. Torres
Maria Wallis **
top


Certificates


Air Conditioning and Refrigeration -
Residential Technician I

Janean R. Alexander
Gustavo Bailon
James J. Beene *
Nicolas Castilleja
Brock Andrew Dohmann
John Kurt Dohmann
Ale Drake
Tung Duong
Mesfin W. Engida
Brian James Epperson **
Larry Estelle, Jr.
Modesto Warren Gilstrap, Sr.
Cruz G. Gomez


Samuel Stephen Grabb, Jr.
Luis F. Guevara **
Brandon Dale Hefner
Ernest Franklin Hiett, III
Jonathan R. Jackson
Jay Daniel Johnson
David William May
Christopher J. McHugh +
Mario Fredy Mendez
Oludotun Meshileya
Victor Javier Montes *
Jonathon S. Newkirk
Samuel C. Orona

Matthew Aaron Phillips
Julius G. Reese
Kernis Ray Robinette *
Henry Valdez Ruiz, III +
Brandon E. Torres
Thuan Tran
Adam Mark Vallo
Miguel Valverde
Michael S. Warren +
Brandon L. Washington *
Donald Wayne Webb *
Daniel George Weber
Wallace Byron Wells

Air Conditioning and Refrigeration - Residential Technician III Level II

Auto Body
Technology

Auto Body Technology -
Auto Body
Metal Technician

Charles Hayward
Blake A. Langford *
Arturo Jr. Martinez
Kyle Alexander Sexton
Kyle D. Sponholz


Jordan T. Ford *
William James Thomas *

Jordan T. Ford *
Alphonso W. Jenkins
Jose Antonio Lopez Altamirano
William James Thomas *
Federico Zambrano, Jr. *

Auto Body Technology -
Painter

Automotive Technology -
Chassis Service Technician

Jordan T. Ford *
Alphonso W. Jenkins
Jose Antonio Lopez Altamirano
Nathaniel Ryan Martinez
Javier Pierce **
William James Thomas *
Frederico Zambrano, Jr. *

Eric D. Bowman *
Johnny Earl Burkett, Jr.
Jeffrey W. Bynum
Alberto Guzman
David W. Kinney
Dallas J. Kuch
Joshua David Maxon
Juan Ricardo Mendoza
Rafael M. Merren
Charles Penn, II
Luis A. Perea


Justin K. Reimer
Salvador Rosas
Aldo Saenz *
Diego Sauceda
Gregory E. Schilder
James G. Stewart **
Benjamin K . Thompson
Adam L. Walker
Andrew B. Willing
Sabrin M. Woods
Jarrett A. Young

Automotive Technology -
Electronics and Climate Controls Technician

Johnny Earl Burkett, Jr.
Alberto Guzman
Femi Dada Kayode
David W. Kinney
Dallas J. Kuch
Joshua David Maxon


Juan Ricardo Mendoza
Rafeal M. Merren
Charles Penn, II
Luis A. Perea
Justin K. Reimer
Salvador Rosas

Aldo Saenz *
Diego Adrian Sauceda
James G. Stewart **
Adam L. Walker
Andrew B. Willing
Jarrett A. Young

Automotive Technology -
Engine Repair and Performance Technician

Johnny Earl Burkett, Jr.
Alberto Guzman
David W. Kinney
John David Maxon


Juan Ricardo Mendoza
Racheal M. Merren
Charles Penn, II
Salvador Rosas

Aldo Saenz *
Ruben Villela
Sabrin M. Woods
Jarrett A. Young

Automotive Technology -
Transmission Service Technician

Daniel E. Ascencio
Michelle Blahut *
Johnny Earl Burkett, Jr.
Mario Ramon Chadee
David W. Kinney
Dallas J. Kuch
Joshua David Maxon


Juan Ricardo Mendoza
Rafael M. Merren
Charles Penn II
Luis A. Perea
Salvador Rosas
Aldo Saenz *

Diego Adrian Sauceda
James G. Stewart **
Daniel K. Throckmorton
Adam L. Walker
Andrew B. Willing
Jarrett A. Young


Business Administration
Human Resource
Assistant

Business Office Systems
and Support -
Administrative Support

Business Office Systems
and Support -
Office Assistant

Shemeka C. Kenneybrew
Robin Salazar

Rachael Wynne Bellamy

Elizabeth Irene Hallmon
Kimbrellette Capers Hemingway
Winifredett Williams


Child Development - Administrative

Child Development
Early Childhood Training

Loretta Bennett **
Dawn Chatman

Carrie Ann Hyman
Mirna Yaqueline Lopez **
Ve. Ella R. Pickens *


Delina Wells
Tiamisha L. White

Computer Aided Design and Drafting -
Computer Aided Design Operator

Hector Alonzo
Maria Angeles Cruz *
Ashley Nicole Davis
Robert Kyle Davis *
Matthew Farley


Rodrigo Gallegos
Arturo Garcia
Korey Rogers
John Joseph Sanchez *
Angela Michelle Sanders

Joshua P. Seres
Truong, Buu D.
Ryan S. Williams
Michael E. Woods
Jose T. Zamora

Computer Aided Design
and Drafting - Computer Aided Design Advance Operator

Computer Aided Design
and Drafting -
Architectural Drafting

Computer Information Technology
Personal Computer Specialist

Angela Michelle Sanders

Ryan S. Williams
Jose F. Zamora


Jeff Garner *

Computer Information Technology
Personal Computer Technician

Computer Information Technology
Personal Computer User

Computer Information Technology - Software Programmer/Developer

Jeff Garner *

Daniel Glover

Jack F. Conner
Fredric L. McMillan **
Derek Gregory Forbes
Walter D. Elsey, Jr.
Jason M. Thomas


Computer Information Technology - Software Programmer/Developer Asst.

Criminal Justice
45-46 Hours

Criminal Justice
30 Hours

Jason Mikal Thomas

Gilbert Gonzales

Jose Lemus, Jr.
Veronica L. Scott Whitby


Digital Imaging
Technology -
Digital Photography

Digital Imaging
Technology -
Electronic Pre-Press

Electronic
Telecommunications -
Technical Platform

Tania Couso *
Philippe E.M. Gonzales
Liliana Rodriguez **


Philippe E.M. Gonzales
Vanessa Lynn McBurnett
Liliana Rodriguez **

Diane Elizabeth Atwell
Liliana Juarez
Ismael Solis

Electronics/Computer Technology/Basic
Electronics Technology

Management

Management -
Supervisor

Jason Christopher Bell *
Joe L. Luna, Jr.

Johnathan Leon Dunn
Elizabeth Kelly Payne *
Paul Tubb

Rob Doresh **
Shemeka C. Kenneybrew
Robin Salazar
Elizabeth Kelly Payne *
Heidi Sue Smith


Social Work
Gerontology

Substance Abuse
Counseling

Substance Abuse
Counseling – Mental Health

Andrea Dawn Alvarez *

Melvin Brown
Jeannie D. Gregg
J.W. Gulley Jr.
Joyce Redell Jones
Maria Wallis **


Sophia Rangel
top


Skills Achievement Award


Child Development -
Child Development Associate

Child Development -
Special Child

Child Development -
Pre-K

Linda House +
Elizabeth Ontiveros *


Donna L. Williamson **

Tiamisha Ballard-White
top



Tech Prep Enhanced Skills Award


Child Development -
Administrator





Tessa N. Tarver

top